Plisy okienne


Rolety plisowane, żaluzje plisowane, plisy okienne.

Czym jest plisa okienna. Opis i funkcjonalność plisy okiennej.

Plisy okienne


Rolety Plisowane (Plisy) to nowoczesny, funkcjonalny i prosty w obsłudze system osłon okiennych zyskujący coraz większe grono użytkowników.  Tkanina ukształtowana w harmonijkę, rozsuwając lub zsuwając się przysłania lub odsłania okno.

Zaletą plis jest możliwość przysłonięcia dowolnej części okna w zależności od potrzeb. Duży wybór materiałów o różnym stopniu zaciemnienia, kolorze i strukturze sprawia, że możliwość dopasowania plis do pomieszczenia jest niezwykle prosta. Odpowiednio dobrany materiał plisy sprawi, że każde wnętrze stanie się niepowtarzalne.

W zależności od rodzaju wybranego materiału można otrzymać odpowiedni efekt rozproszenia światła wpadającego do pomieszczenia przez okno.

Materiały z grupy Blackout dają natomiast całkowite zaciemnienie, szczególnie przydatne w sypialni lub pomieszczeniach narażonych na mocne nasłonecznienie.

 

 


Jak montowane są plisy do okna

Montaż plisy okiennej


Roletę plisowaną można zamontować na dwa sposoby, inwazyjnie lub bezinwazyjnie.

Dużym zainteresowaniem cieszą się rolety bezinwazyjne, niewymagające wiercenia otworów w skrzydle okiennym. Montaż bezinwazyjny polega na zamocowaniu plisy przy pomocy uchwytów montażowych, zaciskanych na obrzeżu skrzydła okiennego. Bardzo wygodny montaż na przykład w wynajmowanym mieszkaniu, nie ingerujemy w okno i można zabrać plisę ze sobą po okresie wynajmu. W każdej chwili można zamontować taką plisę również na inne okno jeśli oczywiście będzie podobnych wymiarów co pierwotne.

Drugi rodzaj montażu rolet plisowanych wymaga przykręcenia do listwy przyszybowej. Dużym plusem tego montażu jest to że plisa znajduje się blisko szyby, dzięki czemu można swobodnie otwierać okno. Rolety plisowane mogą być również montowane do okien dachowych. Dzięki zastosowaniu dodatkowo prowadnic bocznych możliwe jest utrzymanie plisy w pożądanym położeniu na oknie.


Jaki jest wybór materiału do rolet plisowanych (harmonijkowych) tradycyjnych

Rodzaje materiałów plis okiennych


Materiały urzywane do produkcji plis okiennych można podzielić na wiele kategori w zależności od gróbości, przenikalności światła, cechom palności, struktury materiału, kolorystyki i przeznaczenia.

Tradycyjne plisy mają formę pojedyńczej harmonijki przez którą są przewleczone sznurki stanowiące mechanizm działania plisy.

Ze względu na przejrzystość materału możemy podzielić plisy na te prawie całkowicie przepuszczające światło aż do takich które blokują całkowicie światło (materiały z grupy Blackout ) docierające przez szybę.

Materiał całkowicie zaciemniający od strony zewnętrznej plisy jest albo podgumowany albo posiada warstwę srebrną odbijającą promienie słoneczne co dodatkowo polepsza właściwości termiczne rolety plisowanej.

Ze w zględu na strukturę można rozróżnić materiały gładkie, marszczone lub o strukurze materiałów tekstylnych.


Jak wygląda plisa plaster miodu

Plisy plaster miodu, DUO plisy, Honeycomb


Plisy plaster miodu to nic innego jak plisa składająca się z dwóch materiałów w krztałcie harmonijki połączonych razem. Każda z harmonijek może być zrobiona z innego materiału zazwyczaj jasnego po stronie zewnętrznej (od strony okna) w celu poprawy odbijania promieni słonecznych.

Kształtem przypomina plaster miodu dlatego też taka nazwa plisy plaster miodu.

Plisy Blackout Plaster Miodu (Honeycomb) wykonane są z podwójnej tkaniny pokrytej wewnątrz srebrną folią aluminiową. A to sprawia, że taka plisa ma jeszcze lepsze właściwości izolacyjne i zaciemniające.

Plisa DUO dzięki podwójnej harmonijce pozwala na ukrycie sznurków przechodzące przez tkaninę a otwory na sznurki nie są widoczne jak w standardowej plisie.

 


Plisy do okien dachowych

Plisy na okna dachowe


Plisy na okna dachowe sprawdzają się często lepiej niż rolety, co jest związane z możliwością zasłonięcia dowolnego fragmentu okna.

Odpowiednio dobrany materiał plisy chroni poddasza od nadmiernego nagrzewania, pozwala zaciemnić pomieszczenie w słoneczne dni lub tylko lekko rozproszyć światło.

Plisy dachowe to osłony okienne składające się z tkaniny w kształcie harmonijki i umieszczonych po obu jej bokach aluminiowych profili.